انتخاب بهترین کفش ایمنی

انتخاب بهترین کفش ایمنی از میان محصولات موجود در بازار، کار آسانی نیست. کفش کار استاندارد باید در برابر لغزش مقاوم بوده، دوام بالایی داشته و هنگام پوشیدن و استفاده راحت باشد. توجه داشته باشید که اگر کفش ایمنی در پا راحت نباشد، ممکن است کارکنان از پوشیدن آن سر باز زنند و به عواقب این کار توجه نکنند.

اطمینان حاصل کنید کفشی که انتخاب می کنید ویژگی های استاندارد را دارا باشد. دقت کنید که بهترین کفش ایمنی ارزان ترین کفش نیست. معمولا حوادثی که بر اثر استفاده کردن از تجهیزات ایمنی غیر استاندارد رخ می دهند، زیان بارتر و هزینه برتر از خرید تجهیزات ایمن و استاندارد است.

انتخاب بهترین کفش ایمنی
امروزه بازار کفش‌های ایمنی بسیار وسیع است و انتخاب بهترین کفش ایمنی می‌تواند یک کارسخت و عذاب آور باشد. برخی از این کفش‌ها دارای قسمتهای فلزی هستند و نقش حفاظتی در برابر ضربه دارند. این در حالی است که برخی دیگر از آنها در برابر حرارت مقاوم بوده و برای آتش نشانی و کارهای حوزه نفت مناسب هستند. کفش کار و کفش‌هایی که در فرآیندهای نظامی به کار گرفته می‌شوند نیز یک نوع کفش ایمنی محسوب می‌شوند. بنابراین، کفش های ایمنی را می‌توانیم به عنوان پوشش‌های حفاظتی برای پا تعریف کنیم که ممکن است در قالب‌های مختلفی تعریف شود و نحوه محافظت آنها از پا با یکدیگر متفاوت است.

امروزه افراد فعال در حوزه‌های مختلف استفاده از کفشهای ایمنی کامپوزیتی را ترجیح می‌دهند، زیرا این کفش‌ها شناخته شده تر بوده و نسبت به کفش‌های دارای بخش فولادی وزن کمتری دارند. کفش های کامپوزیتی برای کار در محیط‌های الکتریکی و خطرناک مناسب هستند و در ساخت آنها از مواد کامپوزیتی شامل فیبر پلاستیک و کربن استفاده شده است.

گروهی دیگر از کفش های ایمنی، کفش ایمنی طبی است که در ساخت آن از مواد منعطف و سبک وزن استفاده شده است. این دسته از کفش‌های ایمنی نیز همانند کفش‌های کامپوزیتی هستند و طراحی آنها به صورتی است که کمترین فشار به کمر فرد وارد می‌شود. معمولاً این کفش‌ها در برابر جریان الکتریسیته مقاوم هستند و برای کسانی که در حوزه برق فعالیت می‌کنند، بهترین گزینه ممکن به شمار می‌روند.

 

 

استاندارد های بهترین کفش ایمنی

یکی از مواردی که در بحث انتخاب بهترین کفش ایمنی اهمیت دارد، تنوع بسیار بالای آنهاست و به این منظور از کدهای شناسایی برای آنها استفاده می‌شود. این کدها که با دستورالعمل EC آماده شده‌اند، با استانداردهای بین المللی تطابق دارند و در همه کشورهای دنیا یکسان هستند. برخی از الزامات مربوط به انتخاب بهترین کفش کار ایمنی به صورت زیر هستند:

  • EN-ISO 20344: 2011 – تجهیزات حفاظتی شخصی
  • EN-ISO 20345: 2011 – تجهیزات حفاظتی شخصی – کفش ایمنی
  • EN-ISO 20347: 2007 – تجهیزات حفاظتی شخصی – کفش حرفه‌ای یا کفش کار
  • EN-ISO 13287: 2006 – تجهیزات حفاظتی شخصی- مقاومت در برابر لغزش
  • EN-ISO 15090: 2012 – تجهیزات حفاظتی شخصی – کفش برای آتش نشانان
  • EN-ISO 17249: 2004 – تجهیزات حفاظتی شخصی- مقاوم در برابر برش
  • EN-ISO 20349: 2010 – تجهیزات حفاظتی شخصی- خطرات حرارتی و جوش

بنابراین شخص خریدار باید توجه داشته باشد که فرایند خرید کفش برای چه هدفی انجام می‌گیرد و چه انتظاری از کفش مورد نظر می‌رود. در این حالت انتخاب بهترین کفش ایمنی برای او راحت‌تر خواهد بود.

بهترین کفش کار

برای این که بتوانیم اطلاعات بهتر و دسته‌بندی شده را در رابطه با انتخاب بهترین کفش ایمنی در اختیار شما قرار دهیم، تصمیم گرفتیم که همه آنها را در قالب کفش کار معرفی کنیم و از این طریق بتوانیم بهترین گزینه‌ها را به شما پیشنهاد دهیم. البته این دسته‌بندی موقتی بوده و معیار اصلی شما برای انتخاب باید بند قبلی و الزامات آن باشد.

بهترین کفش ایمنی خارجی

این مورد یکی از ابهاماتی است که اغلب مهندسان و فعالان صنعتی با آن مواجه هستند و سعی می‌کنند که در انتخاب خود به دنبال بهترین کفش ایمنی خارجی باشند. یکی از دیدگاه‌هایی که در بازار ایران به شدت رواج دارد، مسئله خرید وسایل و لوازم خارجی به بهانه مناسب بودن کیفیت آنهاست. البته ما در این مطلب قصد پایین آوردن ارزش و کارایی کفش‌های ایمنی خارجی را نداریم و قصد نداریم که کفش‌های ایمنی ایرانی را به عنوان بهترین محصول انتخاب کنیم. در واقع، زمانی که شما قصد انتخاب بهترین کفش ایمنی را دارید، لازم است که گزینه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین گزینه را با توجه به شرایط کاری خود انتخاب کنید.

بهترین کفش ایمنی ایرانی

انتخاب بهترین کفش ایمنی ایرانی همانند انتخاب کفش خارجی است و لازم است که با توجه به نیاز فرد برای خرید کفش اقدام کنیم. البته نکته‌ای که در مورد انتخاب کفش چه به صورت ایرانی و چه به صورت خارجی وجود دارد، اطلاع از مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن‌هاست. اگر اطلاعات ما در مورد مواد اولیه کامل باشد و بدانیم که از بهترین کیفیت ممکن استفاده شده‌است و خیالمان از بابت انتخاب بهترین کفش کار راحت‌تر خواهد بود.

بهترین کفش ایمنی مهندسی

اگر بخواهیم بهترین کفش ایمنی مهندسی را انتخاب کنیم، باید بپذیریم که کارمان نسبت به هر انتخاب دیگری سخت‌تر است و این به دلیل استفاده از لفظ مهندسی در موارد مختلف است. در واقع ما مهندسی مواد غذایی را داریم، مهندسی نفت داریم، مهندسی عمران و سازه داریم، مهندسی کامپیوتر داریم و احتمالاً مهندسی‌های دیگری نیز در آینده ظهور خواهد کرد. باید بپذیریم که انتخاب کفش برای یک مهندس به پسوند حرفه‌ای او بستگی دارد. چند مورد زیر را در نظر بگیرید:

اگر مهندس سازه هستید.

شما مسافتی طولانی را طی می‌کنید، با مصالح ساختمانی در ارتباط هستید و ارتباط شما با سنگ و فولاد و سیمان طبیعی است، پس کفش کار شما هم باید سبک باشد، هم در برابر ضربه و هم در برابر سیمان و سایر مصالح ساختمانی مقاوم باشد.

اگر مهندس نفت هستید.

شما با مواد نفتی در ارتباط هستید، احتمالاً با درجه حرارت‌های بالا مواجه خواهید شد، بحث الکترواستاتیک برای شما بسیار مهم است و احتمالاً در طول روز بیشتر از کفش استفاده می‌کنید. انتخاب بهترین کفش ایمنی مهندسی نفت باید شامل در نظر گرفتن موارد ذکر شده باشد.

اگر مهندس مواد غذایی هستید.

شما احتمالاً از چند آزمایشگاه و آشپزخانه دیدن می‌کنید، با مواد غذایی مختلف در ارتباط هستید و مسئله نظافت برای شما اهمیت دارد. پس حتماً باید یک کفش ایمنی طبی استفاده کنید که در برابر لیز خوردن مقاوم باشد

 

بهترین کفش ایمنی بر روی سطوح لغزنده

سطوح محل کار و موادی که ممکن است زمین را لغزنده کنند بررسی کنید. ممکن است کفشی که در برابر رطوبت و ضربه مقاوم است، برای استفاده بر روی سطوح چرب و لغزنده مناسب نباشد. بروشور کفش را مطالعه کرده و تست های آزمایشگاهی انجام شده بر روی کفش را بررسی کنید.

یکی از ویژگی های کفش ایمنی مناسب، مقاومت در برابر لغزش است. این ویژگی بر اساس مجموعه ای از استاندارد های اروپا به نام EN و ISO بررسی می شود. کفشی که آزمایش EN را برای مقاومت در برابر لغزش گذرانده باشد، دارای یکی از کد های SRA , SRB , SRC است.

  • SRA: بر روی سطح کاشی مرطوب و آغشته شده به کف صابون آزمایش شده است.
  • SRB: بر روی سطوح استیل آغشته به گلسیرین آزمایش شده است.
  • SRC: در هر دو شرایط تحت آزمایش قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که دارا بودن این کدها به تنهایی برای استاندارد بودن و ضد لغزش بودن کفش کار کافی نیست. بهترین کفش ایمنی برای شما، باید در محیط کار مخصوص شما، مجدد بررسی و تست شود.

 

کفش ایمنی سبک

کفش ایمنی سبک یکی دیگر از گزینه‌هایی است که به عنوان کفش کار در برخی حوزه‌ها به کار گرفته می‌شود. کفش‌های ایمنی سبک به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که برخی از آنها طبی بوده و برخی نیز به صورت اسپرت هستند. طراحی این کفش‌ها برای حوزه‌های مختلفی انجام می‌گیرد و فرد می‌تواند با توجه به نیاز خود یکی از این دو گزینه را استفاده کند.

کفش ایمنی طبی

کفش‌های ایمنی طبی از مواد کامپوزیتی سبک ساخته شده که وزن چندانی ندارند و از طرفی انعطاف پذیری آنها نسبت به سایر کفش‌های ایمنی بالاتر است. این کفش‌ها پاشنه نسبتاً بلندی دارند و کمترین فشار به بدن و کمر فرد وارد می‌شود. کفش‌های ایمنی طبی برای افرادی که تحت فشار هستند یا از لحاظ فیزیکی دچار مشکل هستند، به کار گرفته می‌شوند.

کفش ایمنی اسپرت

کفش ایمنی اسپرت به عنوان یک دسته دیگر از کفش‌های ایمنی سبک شناخته می‌شود که به دلیل استفاده از ترکیبات کامپوزیتی و ترکیبات متخلخل، وزن بسیار پایینی داشته و برای انجام فعالیت‌های زیاد مناسب است. این کفش‌ها به طور کامل پا را پوشش داده و امکان راه رفتن و دویدن با آنها بسیار راحت است. معمولاً مشاغلی مانند آتش نشانی و یا حرفه‌هایی که نیاز به پیاده روی و سرعت بالا دارند، این کفش را به عنوان بهترین کفش ایمنی انتخاب می‌کنند.

قیمت کفش ایمنی اسپرت

مطالب متعددی در مورد قیمت کفش ایمنی ارزان وجود دارد که هر کدام از آنها به دلایل مختلفی برای پایین بودن قیمت محصولات خود اشاره می‌کنند. البته در مسئله انتخاب بهترین کفش ایمنی توجه به قیمت کفش می‌تواند یک عامل بسیار خطرناک باشد. زیرا افرادی هستند که کفش‌های بی کیفیت را با استفاده از مواد اولیه نامناسب تولید می‌کنند و در قالب کفش ایمنی ارزان به فروش می‌رسانند. این وضعیت در مورد قیمت کفش ایمنی اسپرت نیز وجود دارد و خریدار باید به این نکته توجه داشته باشد.

پست های مرتبط

ثبت نظر

بالا